وریز وجوهات
باسمه تعالی به اطلاع مؤمنین بزرگوار می‌رساند تمامی اخبار و مواضع و بیانات مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی دام ظله الوارف را فقط در پایگاه رسمی دفتر به آدرس (www.saafi.com ) پیگیری و ملاحظه نمایید. دفتر آیت الله العظمی صافی...
چهارشنبه: 1399/01/13 - (الأربعاء:7/شعبان/1441)
قدردانی آیت الله العظمی صافی گلپایگانی از کادر پزشکی و اجازه صرف نصف از سهم امام علیه السلام برای ریشه‌کن کردن بیماری کرونا
اجازه صرف نصف از سهم امام برای ریشه‌کن کردن بیماری کرونا

باسمه تعالی

محضر مبارک مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی مدظله‌العالی

سلام علیکم
احتراماً باستحضار می‌رساند خادمان درمان و سلامت استان قم که چندین سال است با توصیه و نظارت حضرتعالی، خدمات زیادی را به درمان استان قم نموده‌اند و این افتخار نصیب آنها گشته که در راه‌اندازی و تأسیس چندین مرکز بزرگ پزشکی و بیمارستان، توفیقاتی داشته‌اند، در مقطع کنونی لازم می‌دانند که در حدّ توان به بهداشت استان و جلوگیری از شیوع این بیماری و درمان بیماران، خدمات بیشتری ارائه دهند. 
از این جهت، خیّرین استان از حضرتعالی اجازه مصرف سهم مبارک امام علیه‌السلام را درخواست می‌نمایند. ادام الله تاییداتکم

مجمع خادمان درمان و سلامت استان قم
با احترام، حسن خلیلیان

 


 

بسم الله الرحمن الرحیم

قال الله الحکیم: (وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعاً)
و علیکم السلام و رحمه الله

با تقدیر و تشکّر فراوان از جامعه پزشکی ایران؛ پزشکان عزیز و پرستاران زحمتکش و کارکنان خدوم که برای سلامتی مردم عزیز تلاش فراوانی دارند، از ملّت بزرگ و شریف ایران درخواست دارم که با رعایت اصول بهداشتی، به توصیه‌های وزارت بهداشت توجه کامل داشته باشند.
همچنین خیّرین درمان و سلامت کشور که همیشه به وظایف شرعی و انسانی خود عمل می‌کردند، در این مقطع حسّاس هم مسئولان امر را کمک نموده و مجاز هستند از نصف سهم مبارک امام علیه‌السلام برای این عمل خداپسندانه مصرف نمایند.
ان‌شاءالله تعالی با توجّهات خاصه حضرت بقیة الله الأعظم عجّل الله تعالی فرجه الشریف هر چه زودتر این نگرانی و بیماری رفع گردد.

۵ رجب المرجب ۱۴۴۱
لطف الله صافی

موضوع:

ضمان تصرّف در بيت المال‏

س1. اگر جنسى را از اداره‏اى به طور غير قانونى برداريم، آيا حلاليت طلبيدن از مسئول آن اداره كافى است؟
س2. انجام كار شخصى در ساعات ادارى، بدون محاسبه مرخصى، چه صورت دارد؟
س3. آيا اجازه مدير مربوطه در امور مرخصى، اضافه كارى و ... به صورت فرا قانونى جايز است يا خير؟
س4. مبلغى از بودجه فعاليت‏هاى فرهنگى نزد من باقى مانده است؛ آيا مى‏توانم آن را به ديگرى قرض بدهم و يا خودم به عنوان قرض بردارم و سپس جايگزين نمايم؟

 

*********

 

ج1. حلاليت طلبيدن از رئيس اداره، كافى نيست؛ اگر عين جنس موجود است، خود آن و اگر از بين رفته، مثل يا قيمت آن را بايد به اداره مربوطه برگردانيد.
ج2. تابع مقررات و اجازه قانونى مسئول مربوط مى‏باشد.
ج3. مدير اداره در حد مقررات مشروع، حق دارد اجازه دهد و اجازه او در امور خلاف مقررات، لغو و بيهوده است و موجب برداشته شدن ضمان شرعى نيست.
ج4. استفاده از اموال عمومى بر خلاف مقررات، جايز نيست و موجب ضمان مى‏گردد. والله العالم

موضوع:

پاسخ معظم له به استفتائی پیرامون حبس بدهکاران مالی
استفتائی پیرامون حبس بدهکاران مالی

بسم الله الرحمن الرحيم

محضر مبارک و نورانی مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمی صافی گلپايگانی (دام ظله العالي)

سلام عليکم؛
بعرض مي‌رساند با تأسف فراوان تعداد زيادی از مردم به دليل ناتوانی در پرداخت مهريّه در زندان می باشند.
آيا زندانی‌نمودن اين افراد از نظر شرع مقدّس اسلام وجاهت شرعی دارد يا خير؟

جمعی از مؤمنين

-------------------------------------------

بسم الله الرحمن الرحیم

عليکم السلام و رحمة الله
به طور کلی کسانی که توانايی پرداخت ديون خود را ندارند (چه مهريه باشد و چه ديون ديگر) زندانی‌نمودن آنها شرعاً جايز نيست؛

قرآن کريم می‌فرمايد: « وَإِنْ كَانَ ذُو عُسْرَةٍ فَنَظِرَةٌ إِلَىٰ مَيْسَرَةٍ » 

 

٢ ذی الحجه ١٤٣٩

 

موضوع:

پاسخ به استفتائی پيرامون عضويت در شبكه‌های مجازی نظير فيس بوك
حکم عضويت در شبكه‌های مجازی نظير فيس بوك

 

بسمه تعالي
محضر مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني دامت تأييداته
با عرض سلام و احترام؛
بفرماييد عضويت در شبكه‌هاي مجازي، مثل فيس بوك چه حكمي دارد؟
باتشكر و التماس دعا
جمعي از مؤمنين

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمةالله
به طور كلي استفاده از فضاهاي مجازي براي جهات مشروع و صحيح كه موجب فساد عقيده و اخلاق نشود بلكه بتوان از آن در جهت تبليغ و ترويج معارف ديني استفاده كرد ‌مانعي ندارد بلكه مطلوب است، اما رفتن در سايت‌هايي كه باعث سست‌شدن عقيده و فساد اخلاق و يا ترويج باطل باشد، حرام است.
مؤمنين بايد در چنين فضاهايي كه افراد با اهداف متعددي فعاليت مي‌كنند و انديشه‌هاي گمراه‌كننده خود را تبليغ و ترويج مي‌نمايند، با همين وسائل و همين فضا، به شبهات آن‌ها پاسخ دهند و احكام اسلام و معارف اهل بيت عليهم‌ السلام را به همگان، ابلاغ نمايند و در اين خصوص از علماء ‌اعلام و اهل تخصص در كلام كمك بگيرند. انشاء الله موفق و مؤيد باشيد

10 صفر المظفر 1433

لطف الله صافي

 

 

 

 

 

موضوع:

پاسخ معظم له به استفتائی پيرامون مزايده‌های اينترنتی
حکم مزايده‌های اينترنتی

بسمه تعالي
محضر مبارك مرجع عاليقدر شيعه حضرت آيت الله العظمي صافي گلپايگاني‌مدظله العالي
سلام عليكم؛
به استحضار مي‌رساند اخيراً سايت‌هايي در فضاي مجازي با عنوان مزايده اينترنتي مشغول به فعاليت شده‌‌اند. به همين منظور افرادي در اين سايت عضو مي‌شوند و با پرداخت مبلغي كه در سايت معين است حساب كاربري خود را شارژ مي‌كنند.
شخص با ارسال يك پيامك خالي در مزايده موجود ثبت‌نام مي‌كند و بدين ترتيب در اين صف به جلو حركت كرده و در وقت مقتضي به صورت خودكار، پيشنهاد افزايش قيمت كالا را مي‌دهد. سپس به انتهاي صف منتقل شده تا پس از حركت دوباره در صف و رسيدن نوبت پيشنهاد دوباره افزايش قيمت، كالا را عرضه كند. اين عمل تا جايي كه كاربر از اعتبار برخوردار است و كالاي مورد نظر به قيمت نهايي نرسيده ادامه مي‌يابد. حكم شرع درباره اين نوع مزايده چيست؟ البته اين نوع مزايده به طرق ديگري هم انجام مي‌گيرد كه در تمام آنها افزايش قيمت به صورت تدريجي و آرام و همراه با برداشتن مبلغي از حساب شركت‌كنندگان است.

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
به طور كلي معاملات اينترنتي حكم ساير معاملات را دارد؛ پس اگر موضوع حلال باشد و شرايط معاملات مانند معلوم‌بودن عوض و معوض و غير اينها رعايت شود و چنانچه به صورت معامله خاصي مانند بيع باشد شرايط آنها مانند احكام نقد و نسيه و سلف را داشته باشد صحيح است، اما مزايده مذكور كه براي هر اظهارنظر پول جداگانه بايد بپردازند و يك‌باره نتواند قيمت آخر را بيان كند و بدين‌وسيله مبلغ زيادي از مشتريان جمع مي‌كنند به نظر اينجانب توجيه صحيح شرعي ندارد.والله العالم
21 محرم الحرام1433
 

موضوع:

توصيه به نيروی انتظامی، و قوه قضائيه برای برخورد با پديده سگ‌گردانی، و خريد و فروش سگ‌های تزيينی
حکم سگ‌گردانی، و خريد و فروش سگ‌های تزيينی

 

بسمه تعالي
محضر مبارك مرجع عاليقدر شيخ الفقهاء و المجتهدين حضرت آية الله العظمي صافي مدظله العالي
با عرض سلام و احترام و آرزوي مزيد توفيقات و خدمات حضرتعالي؛ به عرض مي‌رساند متأسفانه در شرايط فعلي غرب‌گرائي به صورت‌هاي زشتي ترويج مي‌شود، از جمله فروش سگ‌هاي تزييني و گران‌قيمت به سبك غربي و ورود آنها به كشور عزيزمان و گرداندن آنها در خيابان‌ها، پارك‌ها و اجتماعات در حالي كه عده زيادي از مردم حتي از فراهم‌كردن مايحتاج اوليه زندگي خود ناتوان هستند. نظر مبارك را براي اطلاع عموم بيان فرماييد.
جمعي از ارادتمندان و مقلدين
5/4/1391

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
ترويج روش‌هاي باطل در مملكتي كه براي برقراري نظام مقدس جمهوري اسلامي هزاران شهيد شربت شهادت را نوشيدند تا دستورات نجات‌بخش شرع مقدس اسلام در آن حاكم گردد، و مردم از ظلم و جهل و تاريكي‌هاي عقيده و روش‌هاي غرب‌گرايانه نجات پيدا كنند بسيار موجب تأسف است كه تعدادي فريب‌‌خورده و يا مغرض، به ترويج روش‌هاي غلط بيگانگان مشغول شده و ظواهر ديني جامعه ولائي را به ظاهر فريب‌دهنده غربي تبديل مي‌كنند كه يكي از آن روش‌هاي صددرصد باطل و گمراه كننده خريد و فروش و نگهداري سگ‌هاي تزييني و ورود آنها به كشور مي‌باشد كه حرام بيّن و خلاف شرع مقدس است.
اميد اين‌كه نيروي محترم انتظامي و دستگاه محترم قضائي و مردم شريف و با غيرت ايران از اشاعه اين روش‌هاي نادرست جلوگيري كرده و فرهنگ اصيل و انسان‌ساز اسلام را كه حامي شرف و كرامت‌هاي واقعي انساني مي‌باشد از اين خطرات و فتنه‌ها حفظ نمايند. خداوند همه را از فتنه‌هاي آخر الزمان حفظ نموده و توفيق عمل به وظيفه را به همگان عنايت فرمايد والله العالم./لطف الله صافي/10شعبان المعظم1433

 

موضوع:

پاسخ به استفتاء «حبس زوج در صورت عدم استطاعت در پرداخت مهريه»
حکم «حبس زوج در صورت عدم استطاعت در پرداخت مهريه»

بسمه تعالي
مرجع بزرگوار حضرت آيت‌ الله العظمی صافی ‌گلپايگانی مدظله‌الشريف
با سلام و احترام؛
به استحضار مبارك می‌رساند متأسفانه مهريه‌های سنگين در جامعه رواج پيدا كرده كه خود باعث بر هم‌ريختن كانون‌های گرم خانواده شده است.
در برخی از همين خانواده‌ها كه زوج به علّت سنگينی مهريه، توان پرداخت آن را ندارد، زوجه مهريه را به اجرا می‌گذارد و باعث بازداشت و حبس زوج می‌گردد. بفرماييد آيا از نظر اسلام، مجازات حبس در صورتی كه زوج استطاعت در پرداخت مهريه‌ را نداشته باشد، شرعی و جايز است؟

 

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة‌الله
به طور كلّی چنانچه مديون (بدهكار)، قادر بر اداء بدهی خود نيست؛ مهريه باشد يا غير آن، بايد به او مهلت داده شود، و حبس او شرعاً جايز نيست. والله العالم

 لطف الله صافي
 

موضوع:

استفتائی پيرامون پخش صدای اذان و... از بلندگوهای مساجد و ايجاد مزاحمت برای همسايگان
حکم پخش صدای اذان از بلندگوهای مساجد و ايجاد مزاحمت

بسمه تعالي

محضر مبارك حضرت آيت الله العظمی صافی دامت بركاته
با سلام و احترام؛
پخش كردن اذان، مناجات، دعا، قرآن و ... از بلندگوهای مساجد، در صورتی كه مزاحمت برای همسايگان ايجاد كند، از نظر شرع مقدس چه حكمی دارد؟
باتشكر

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم
عليكم السلام و رحمة الله
اينجانب به برگزار كنندگان مراسم در مساجد، حسينيه‌ها و ديگر اماكن مذهبي توصيه مي‌كنم مواردي كه مانند اذان جنبه شعاريّت دارد، از بلندگو پخش شود و در غير آن، مراقب باشند كه مردم‌آزاري نباشد و بهانه‌اي به دست بهانه‌جو ندهند كه همه برنامه‌ها را زير سؤال ببرد، و مخصوصاً رعايت حال بيماران و اشخاص سالمند را بنمايند.

و نيز توصيه و نصيحت مي‌كنم به كساني كه از بلندگوهای مساجد و برنامه‌هاي ديني گله و شكايت دارند؛ از كساني نباشند كه خداوند متعال در حقّ آنها مي‌فرمايد: «وَ إذا ذُكِرَ اللهُ وَحْدَهُ إشْمَئَزَّتْ قُلُوبُ الذينَ لايُؤْمِنُونَ بِالآخرةِ و إذا ذُكِر الَّذينَ مِنْ دُونِه إذا هُمْ يَسْتَبْشِرُونَ»؛ كه اگر با بلندگو، اذان، قرآن و موعظه و عزاداري اهل بيت عليهم السلام را پخش مي‌نمايد ناراحتي پيدا مي‌كنند، ولی اگر موسيقي و ساز و آواز باشد، حرف و اعتراضي ندارند.
سعي كنند از آن گروهي باشند كه مثل حضرت ابراهيم خليل علي نبيّنا و آله و عليه السلام، وقتي بنابر بعضي روايات ذكر شريف «سبّوح قدّوس ربُّ الملائكةِ والرُّوح» را شنيد، از گوينده خواست يك بار ديگر آن را بگويد تا بخشي از گوسفندانش را به او بدهد و گوينده آن قدر تكرار كرد تا همه گوسفندانش را به او بخشيد و در آخر كار از او خواست كه خودش را در ملكيّت او قرار دهد كه يك بار ديگر اين ذكر را بگويد. خداوند متعال همگان را به انجام وظايف شرعي موفق بدارد
 

لطف الله صافی

 

موضوع:

The Rules Regarding Custody or Trust

Custody or Trust

 

If someone gives his property to another person, and tells him that he has given it to him as a trust and the latter accepts it, then they must abide by the following rules:

 

The Rules Regarding Custody or Trust

 

  1. It is not permissible for a person to accept something as a trust if he cannot look after it.
  2. Someone who gives something as a trust can take it back whenever he wants to. Similarly, the person who accepted to look after the thing can give it back to its owner whenever he wishes to do so.
  3. If one does not have a safe and suitable place to look after an item that he has accepted as a trust, then he must prepare a place for it. For example, if the trust that one has been given, is an amount of money and he is not able to keep it in his house, then he must place it in the bank.
  4. The person taking care of the trust must look after the item in such a way that the people would not say that he is being disloyal, or that he has fallen short in looking after the item.
  5. In the event that the trust of a person is lost:
  1. If the person looking after the trust did not pay attention in taking care of the trust, then he must give or repay the owner for that which was lost.
  2. If in the taking care of the trust one was not negligent, and for other reasons that property was lost; for example, a wind took the item away, then the person who was the caretaker of the item will not be responsible to pay it back to the owner.

6. The person taking care of a property is not allowed to use the item, except with the permission of its owner.

موضوع:

يكشنبه / 23 اسفند / 1394
استفتائاتی درباره مجروحین و مفقودین حادثه مکّه مکرّمه

 

 

پاسخ به استفتائاتی جدید درباره مجروحین و مفقودین حادثه مکّه مکرّمه

 

 

 

بسم  الله الرحمن الرحیم

 

محضر محترم و مبارک مرجع عالیقدر آیة الله العظمی صافی گلپایگانی دام‌ظله الوارف

سلام علیکم؛

با عرض تسلیت به مناسبت حادثه جانگذار مکّه مکرمه و منا و رحلت و مفقودیت و جراحت عدّه‌ای از حجّاج عزیز به محضر مقدّس امام عصر (علیه‌السلام) و حضرتعالی؛ سؤالاتی در این‌باره مطرح است که جواب آن مرجع عظیم‌الشأن راهگشا و موجب امتنان است:

1. مجروحین و مفقودینی که رمی جمرات آنان تا روز سیزدهم ذی الحجّة مباشرة یا نیابة انجام نشد، تکلیفشان چیست؟

پاسخ. قضای رمی را در سال بعد در روز عید و یازدهم و دوازدهم خودشان و یا نائب آن‌ها انجام دهند.

 

 

2. این عزیزان چگونه از احرام خارج گردند؟

جواب. قربانی را می‌توانند تا آخر ذی‌الحجة انجام دهند و خودشان حلق یا تقصیر نمایند و طواف‌ها و نمازها و سعی را نائب انجام دهد و حجّ او صحیح است و بنابراحتیاط خود شخص هم نماز طواف را بخواند.

 

 

3. اگر حاجی صروره باشند و نتوانند اعمال منا و بعد منا را مباشرة و یا نیابة بجای آورند، آیا این حجّ ناقص کفایت از حجة الاسلام آنان می‌کند، یا باید در سال آینده آن را تکمیل نمایند یا اصلاً باید اعاده گردد؟

جواب. با تحقّق وقوفین حج صحیح است و فرقی بین نائب و صروره و مستحبّ و احتیاطی و غیر آن نیست.

 

 

4. اگر حجّ کسی نیابتی باشد، تکلیف نائب  و منوب عنه چیست؟

5. اگر حجّ کسی مستحبی و یا احتیاطی باشد، تکلیف چیست؟

جواب4و5. از پاسخ‌های قبل معلوم می‌شود.

 

 

6. در فرض مسائل فوق، اگر حاجی مغمی و بیهوش باشند، تکلیف اعمال او اصالة و نیابة چیست؟

جواب. فعلاً تکلیفی ندارد.

 

 

 

لطف الله صافی

15 ذی‌الحجة الحرام1436

موضوع:

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - جدیدترین